+372

Narva 9C, Mustvee linn

Paljud huvitavad paigad asuvad autoga sõites Mustveest ainult ühe tunni kaugusel. Vaatamisväärsused, mis asuvad linna ümbruses te võite näha jalgratta käigu ajal. Mustvee on väike provintslik linn.

Ules

Sisukord

Linna ümbrus

Tartu linna suunas kulgedes, on Peipsi järve kalda ulatuses näha sealasuvaid vanausulisi külasid: Raja, Kikita, Tiheda, Kasepää. Majad paiknevad neis asulates üksteisele lähestikku ning külade piirid vahelduvad küllaltki sujuvalt, seetõttu nimetatakse seda kanti ka külade tänavaks ning pikkust on sel oma 7 km. Külades on võimalik heita pilk maalilistele madalate katuste ja kinniste siseõuedega vanausuliste majakestele. Samuti võib märgata ka rikaste vanausuliste telliskividest maju.

Raja küla. Mustveele lähim küla on Raja. Seal asub ka vanausu kirik, mis on ehitatud kuulsa ikoonimaalija G.E.Frolovi rahastusel. Ta oli kapiirkonna-kooli rajaja. 1944- ndal aastal hävis kirik põlengus, kuid õnneks suudeti päästa ikoonid ja maalid. 1990- ndal aastal taastati kiriku kellatorn.

Kikita küla. Arvatakse, et alguses oli küla nimi hoopis “Nikitovka” ehk rajaja, Ivan Nikitini nime järgi. 1740- ndal aastal ehitati palvela. 1812- nda aasta Isamaa sõja ajal külastasid palvelat vanausulised kasahhid. 1863- ndal aastal varises endine palvela kokku, mille uus kirik oli sisse pühitsetud 1863- ndal aastal. Teise maailmasõja ajal põles hoone maha ning tänapäevane kirik on ehitatud 1949- ndal aastal kohalike elanike toel.

Tiheda küla. Tiheda külas võib külastada näitust, mille nimetuseks on “Peipsi järve elu tuba”. Seal on võimalik põhjalikult uurida Peipsi järve floorat ja faunat. Illustreerimiseks kasutatakse kolmemõõtmelist 4m pikkuse ja 1,4m laia maketti, millel on näidatud Peipsi järve suurimad asustatud punktid. Samuti ka hotellid, muuseumid, vaatetornid jms. Lisainformatsiooni lahtiolekuajast ning hindadest võib leida siit.

Naaberhoones on ka huvitav samovaride kollektsiooni väljapanek, kus on esindatud rohkem kui 50 eksemplari. Samuti on seal ka klaasihoidjate kogu, kus on üle saja taolise eseme. Lisaks sellele on võimalus näha ka vanausuliste majapidamistarbeid ning igaühel on võimalus soetada erinevaid suveniire. Lisainformatsioon.

Vaatamisväärsused Mustveest vaid tunni kaugusel

Paljud huvitavad paigad asuvad autoga sõites Mustveest ainult ühe tunni kaugusel. Eeskätt tuleks mainida just Tartu linna, kus igaüks leiab endale meelepärast ajaviidet. Näiteks võib jalutada mööda vanu tänavaid ning külastada tänapäevaseid meelelahutus-asutusi. Lastega pered võivad külastada Kaiaveres asuvat seiklusparki “Vudila”. Lähedal asub ka metsapark “Elistvere”. Jaksis asub jääaja muuseum. Kõik need objektid paiknevad teel, mis viib Tartusse ning neid on lihtne leida kui järgida teemärke.

Ajalooliste kohtade huvilised võivad teha jalutuskäigu vanal teel, mis viib Tartusse paralleelselt järvega. Tehke peatus kindlasti ka Kallaste linnas- see väike kaluriküla on koduks paljudele vanausulistele. Kallaste jõe rannik on moodustutnud devoni liivakividest ning vaatamisväärsusena lummav. Sealkandis võib näha palju väikesi koopaid ja murdorge. Linnas on ka vana palvela.

Tasub ka teistest küladest läbi põigata: Nina külas asub õigeusu kirik, Kolkjas vanausu muuseum, Kasepeas vene vanausuliste palvela.Varnja on üks vanim iidsete venelaste küla, mille kohalik palvela on Peipsi järva kaldal.

Tagasiteel tehke kindlasti peatus Alatskivis. Seal on üks ilusamatest mõisatest Eestis — Alatskivi loss. Loss on ehitatud Šotimaa kuninganna residentsiks, Balmoral lossi näitel. Loss on külastamiseks avatud, sealsamas tegutseb ka restoran. Restoran menüüs on kolme rahvusköögi roogasid: saksa, šoti ja eesti. Lossi tornist ning terrassilt avaneb imeline vaade jõele, kirikule ja ümbritsevale maastikule. Läbi pargi kulgeb turismirada, mis viib teid läbi maalilise ala ümber järve ning mööda künkaid.

Linna ümbrus

Umbes 70 km Tallina maantee suunas, paikneb ajalooline Rakvere linn. Vaatamata sellele, et Rakvere pole nii suure elanikkonnaga nagu Tartu, omab see linn ikkagi provintslikku võlu. Siin võib imelteda 1272- ndal aastal ehitatud kindluse varemeid. 18. saj ehitati kindlus ümber suurejooneliseks rokokoo stiilis lossiks. Lossi siseõuel asub Põltsamaa muuseum. Peale selle paikneb seal ka veinikelder, kus võib maitsta Põltsamaal valmistatud veine.

Mustveest rohkem põhjapool asub Rakvere linna keskaegne kindlus. Suviti toimub lossi territooriumil palju erinevaid üritusi, mille raames võib proovida keskaegseid roogi, külastada relvade näitust ning piinakambrit.

Jõhvi linnast veidi välja sõites, Kuremäe külas, asub 1891- sel aastal rajatud Pühtitsa naiste-klooster. Kloostrit pole kunagi kinni pandud ning on tänapäeval ainus tegutsev õigeusu naisklooster. See on alati lahti ning kõik, kes on vähegi huvitatud selle ajaloost, võivad tellida ekskursiooni nunnadelt.

Linna vaatamis-väärsused

Mustvee linn asub Eesti idaosas, Peipsi järve kaldal, mis on Euroopas suuruselt neljas järv. Esimene Tšorni küla kirjalik mainimine pärineb 1439- ndast aastast. 18. sajandil elasid külas peamiselt vanausulised. Tõenäoliselt on Mustvee linn oma nime saanud Mustjõe järgi, mille tume vesi voolab läbi linna. Tänapäeval on Mustvees 2000 elanikku, kellest 57% on venelased- neist paljud on vanausuliste järglased. Mustvee on väike provintslik linn, milles on viie erineva usu kirikud.

Vaatamisväärsused, mida võib näha jalutuskäigu ajal

Esimene hotellile lähim ajalooline objekt on ühis-usu kirik, mis on ehitatud 1877- ndal aastal tsaari riigikassast eraldatud rahade eest, et seda saaks tähtajatult kasutada Püha Kolmainsuse Ühisusulisele kihelkond. Kunagi oli selle kiriku kellatornis 6 kella- nendest üks märkimisväärsematest oli 482 kg raskune ning kaunite kirjadega kaunistatud. Kiriku suuremõõtmeline pühapildistu oli kolmekorruseline, millest enamuse moodustasid iidsed ikoonmaalid. Kirikus viidi läbi ka jumalateenistusi ning kombetalitusi kuni 1957- nda aastani, mil nõukogude võim kiriku sulges. 2003- ndal aastal tagastati kirik kihelkonnale tähtajatuks kasutamiseks.

Linna vaatamis-väärsused

Kiriku kõrvalhoones asub Koduloomuuseum. Muuseumi väljapanek keskendub temaatikalt vanausuliste kogukonna olustikule ja elulaadile.

Linna vaatamis-väärsused

Huvitavaks ajalooliseks monumendiks on saksakeelsete tekstidega graniidist kivi. Antud kivi kasutati Tartu piiskopkonna piiri tähistamiseks ning 1910- ndal aastal leiti kivi hoopiski jõest.

Linna vaatamis-väärsused

Püha Nikolause kirik

Püha Nikolause kirik ehitati riigikassa vahendite eest 1861-1864- ndail aastail piiskokonna arhitekti Edelsoni projekti põhjal ning pühitseti sisse 1866- ndal aastal. Kiriku kullakihiga kaetud pühapildistu oli kahekorruseline. Kihelkond omas vaimulike- maja ning kolme kooli: poiste ja tüdrukute koolid Mustveel ja abikool Raja külas.

Linna vaatamis-väärsused

Järgnevalt võiks mainida ka Tartu maanteel asuvat luteri kirikut, mis on ehitatud 1880- ndal aastal neogooti stiilis. On teada, et ehitamise käigus varises kirikutorn kokku. 1939- ndal aastal hävis tulekahjus kiriku sisustus. Hiljem vahetati suurem osa altarist välja komponentidega, mis saadi Viljandi Jaani kirikus.

Linna vaatamis-väärsused

Luteri kiriku eest kulgeb väike Benito Agirre tänav. Nimetuse sai tänav ühe hispaania piloodi auks, kes 1944- ndal aastal Peipsi järve piirkonnas alla tulistati.

Jätkates oma reisi Jõe tänaval, jõuame tagasi Peipsi järve kaldale. Siinsamas lähedal, aadressil Lohu 2, asub Eesti suurim vanausu kirik.

Vanausu kirik on ehitatud 1927.aastal. Algselt oli tegemist palkhoonega, kuid mitu aastat väldanud lisatöö käigus omandas kirik tänu krohvimisele kivise välisilme. Kiriku kaunistamises osalesid kuulsad ikoonimaalijad: G. Frolov, P. Safronov ning M. Solntsev. Kiriku pidulik sissepühitsemine toimus 1930- nda aasta juunis, mida jälgis 3500 inimest.

Linna vaatamis-väärsused

Kiriku ees, järve kaldal, vennashaua kohal seisab skulptuur “Leinav neiu”, mille autoriks on Elmar Rebane. Kuju lähedale, endise vanausu kalmistu kohale on paigutatud mälestusrist.